Co všechno musí umělec dělat

Tuhle jsem četl jeden článek. Nebudu ho jmenovat, protože ho už nemůžu najít a nepamatuji si kde to bylo. Jeden z umělců vyslovil větu ohledně toho, co všechno si umělec musí zařizovat sám. A měl naprostou pravdu!

“Umělec zastává pozici nejen tvůrce, ale i manažera, webmastera, obchodníka, stěhováka, instalátora výstav, psavce projektů, daňového poradce, právníka, často i kritika…” jsem se celkem zapotil. Věřím tomu že ještě by se něco našlo.

Kolik tváří máte Vy?

Pokud si to projdeme pomalu, tak si všimnete, že to už nejsou jenom nesmělé tahy štětcem, pokud má mít malování smysl, musí být umění vidět. Protože co? Když něco nevidím, tak nevím, že to chci (…a vy přeci abstraktní obraz chcete…) Nebo ne?

Malujete obraz. Promiňte. Koupíte udělané plátno. Když si ho neděláte doma sám, musíte ho nějak dopravit do ateliéru (…v mém případě domů, protože můj jsem přestěhoval tam.) Na malováni potřebujete prostor a samozřejmě čím větší obraz tím větší prostor je potřeba. No je to spíš nutnost.

Musíš se ukázat.

Máte namalovaný obraz. Ovšem jak už jsem zmínil výše, když ho není vidět, jak má o nej někdo projevit zájem? Dnes to jde snáz na internetu. Tím pádem se z vás musí pro Váš komfort stát webmaster.

„Smích.“ Že snáz. Buď jsi to všechno zaplatíte nebo se budete muset naučit další, mohu říct další obor, protože to je samostatné odvětví. A brouzdat a zkoušet a samozřejmě sledovat jak to nejde a pak jde vše úplně snáz, jindy děláte minutovou záležitost 3 hodiny. Není to produktivní, to Vám teda povím. Je to pro mě v konečném důsledku ale plus. Chci to umět. Už jsem jednou takový. Nechci s každou maličkostí běžet za někým, ať mi pomůže. Něco závažnějšího ano, ale to není tak často. Už jste tedy i na internetu.

Jdeme ještě kousek dál.

Chcete uspořádat výstavu. No a už jste manažer, protože získat prostor na vystavování není jen tak. Když už jste rázem stěhovák, tak možná budete potřebovat větší auto. Všechno je potřeba pořádně zabalit pak vybalit. Co když už přide na prodej. Jenomže to už byste měli mít oběhané úřady a vše mít v rámci zákona. Nemluvě o tom jak dlouho například mě trvalo, než jsem přišel na všechny právní aspekty prodeje obrazů. A pořad na mě vyskakuje něco nového. A stejnak jsem z toho celého zmatený. A další a další věci. To je tak na tabletky a na další článek.

Závěr.

Shrnutí je asi takové, že se někdy cítím, jako by v mém těle bylo více osob. Malování mě ale i tak baví.

Psaní není moje parketa, ale chci se posunout někam dál, ať to nejsou jenom fotky obrazů, ale taky nějaký příběh. A taky mám potřebu něco psát, i když píšu trhaně a na poutavé psaní nemám žádné nadání.

Děkuji, že jste mi věnovali chvíli Vašeho času a přeji hezký den.

Lukáš Bajs