Začátky nejsou lehké.

 Každý se vyvíjí, stárne, zkouší a ovlivňuje ho prostředí. Ovlivňuje i sám sebe. Začátky nebyli vůbec lehké. Když jsem poprvé vzal štětec do ruky ani jsem ho neuměl držet.

Musíš se to prostě naučit.

 Člověk se neustále bojí. Co se stane, když to potáhnu takto, nebo zda to vůbec udělá to co chci? Byly to jen takové nesmělé tahy štětcem, jak já říkám, udělat skvrnu.

 Postupně to prošlo z papíru na plátna. Akryl smíchaný s transparentním lakem. Přidání motivu sprejem. Jednou se stala chyba. Myšlenka byla v momentě v hlavě. Ono to může taky trochu vystupovat do prostoru. Byl jsem jak posedlý. Čím dál víc. A to jsem to jen zkoušel.

Vlastní technika malby.

 Já vlastně nikdy neměl jednu techniku. Pořád se to snažím posouvat někam jinam. Někam, kam vlastně ani sám nevím kam. Jedno, ale mají moje obrazy společné. Abstrakce. A proto nemám hranice.

 Proto je asi moje tvorba, tak, řekněme různorodá. A taky tomu napomáhalo to, že mě neměl kdo ovlivnit. Mám na mysli nějakého učitele nebo lektora kurzu například. Člověka ovlivní všechno co se děje kolem a co sám udělá taky. Abstrakce mi poskytuje prostor bez hranic.

Běh na dlouhou trať.

 Je to už celkem dost let, co vznikl můj první obraz. Byl pro mou mámu. Přiznejme si to, že ten obraz není nic extra, ale kdo byl v začátcích dokonalý.

 Učit se malovat je běh na dlouhou trať. A když se učíte sami, je to o dost složitější. Jistě člověk se učí celý život a na vlastních chybách se naučí nejlépe. Jak se říká. Je potřeba dostat trošku do držky, aby člověk snáz pochopil.

A kde jsem teď?

 Já myslím, že za ty léta pořad na začátku. Ano, jako samouk jsem vlastně pořád na začátku. Každý nový obraz je můj začátek, každá nová zkušenost je můj začátek a všechno co mě posune někam jinam, změní můj pohled na dané téma, je teoreticky řečeno můj začátek, ale zároveň mě nabité zkušenosti a hlavně vlastní chyby, na kterých jsem se doufám poučil, posouvají vpřed.

 A samozřejmě dost tomu pomáhá když mam nějakou odezvu. Kladná je super, ale zároveň příjmu i tu zápornou. Tá je zapotřebí taky, protože z té se člověk poučí lépe.

 “Pokud si to neprožiješ na vlastní kůži, nedokážeš to pochopit správně.”
Buďte jiní. Buďte sami sebou.

 „Be differrent“. Buď jiný. To říká všechno. Je jedno jak co děláte. Jen to dělejte jinak. Stejných věcí je na světe hromada. Odlišme se.

 Myšlenky vypuštěny a já se těším na další příspěvek, článek a hlavně na Vaši další návštěvu.

Děkuji.
Lukáš Bajs